https://kuiscid.ku.edu.tr/wp-content/uploads/2021/06/sarkac-.jpg
Biontech kararsızlığı / Yazan: Önder Ergönül

Günlerden 23 Nisan 2021. Aşı yaptırmak için İstanbul’un büyük hastanelerinden birine doğru yürüyorum. Sokaklar, İstanbul ölçülerine göre sakin ama tamamen boş değil. Oysa sokağa çıkma yasağı var. (…)

https://kuiscid.ku.edu.tr/wp-content/uploads/2021/06/haberturk.jpg
Teke Tek Özel (17 Masyı 2021)- Covid-19 gündemi: Vakalar 5 binin altına neden düşmedi?

Fatih Altaylı ile Teke Tek’te normalleşme nasıl gerçekleşmeli, 1 Haziran’dan sonra ne olacak, 17 günlük tam kapanma etkili oldu mu sorularına yanıt aranıyor.

https://kuiscid.ku.edu.tr/wp-content/uploads/2021/06/ttd.jpg
Türk Toraks Derneği “COVID-19 aşısı gerçekleri: HALK İÇİN SÖYLEŞİ” (8 Aralık 2020)

Türk Toraks Derneği’nin hergün yayınladığı söyleşilerin yenisinde COVID-19 aşısı hakkındaki soruları Prof.Dr.Eyüp Sabri Uçan sordu, Prof.Dr.Önder Ergönül yanıtladı. “COVID-19 aşısını uygulamaya başlamış ülkeler var mı? Ülkemizde aşılama ne zaman başlayacak? Daha önce bir aşının geliştirilmesi 10 yıllar alıyorken COVID-19 aşısı 9 ayda üretildi, bu normal mi? Bu aşılardan bazılarının daha önce kullanılmamış bir teknoloji kullandığını biliyoruz, bu güvenilir mi? Bu tür aşıları yaptırmak genlerimizde değişikliğe yol açabilir mi? COVID-19 geçirmiş kişilerin tekrar hastalığı geçirebildiğini biliyoruz, aşıdan sonra da aynı şey olmayacak mı? COVID aşılarını her yıl tekrar mı yaptırmak zorunda kalacağız?

https://kuiscid.ku.edu.tr/wp-content/uploads/2021/06/haberler.jpg
Uzmanı uyardı: “Uzamış Kovid” ile “reenfeksiyon” karıştırılmamalı

Demirören Haber Ajansı / Özlem Yurtçu Karabulut – Haberler | Güncel
https://kuiscid.ku.edu.tr/wp-content/uploads/2021/06/medyascope.jpg
Koronavirüs salgınında aşı karşıtlığı – Konuk: Prof. Dr. Önder Ergönül (29 Kasım 2020)

SosyoPolitik’e konuk olan Koç Üniversitesi İş Bankası Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma Merkezi Direktörü ve Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Önder Ergönül, koronavirüs aşısı haberlerinin ardından yükselen aşı karşıtı tepkileri değerlendirdi. Ergönül, aşı karşıtlığıyla öne çıkan kişilerin popüler olma amacı güttüğünü ve herhangi bir dayanakları bulunmadığını anlattı.

https://kuiscid.ku.edu.tr/wp-content/uploads/2021/06/fox.jpg
Prof. Dr. Önder Ergönül: COVID-19 Gripten Daha Hızlı Bulaşıyor (30 Kasım 2020)

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları (KLİMİK) Derneği Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Önder Ergönül katıldığı programda COVID-19 ile ilgili soruları yanıtlıyor.

https://kuiscid.ku.edu.tr/wp-content/uploads/2021/06/vkv.jpg
Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) , Konuk: Prof. Dr. Önder Ergönül (26 Şubat 2020)

Koç Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Önder Ergönül, Yeni Koronavirüsü (COVID-19) anlattı.

https://kuiscid.ku.edu.tr/wp-content/uploads/2021/06/ttd.jpg
Türk Toraks Derneği “COVID-19’da D vitamini, C vitamini gibi destek tedavileri işe yarıyor mu?”: HALK İÇİN SÖYLEŞİ (24 Kasım 2020)

“Tedavisini bilmediğimiz bu hastalıkta bazı takviye ilaçlar işe yarayabilir mi? D vitamini bu konuda çok öne çıkarılıyor bu konuda araştırma var mı? Amerikan ilaç dairesi önerileri arasında C vitamini kullanımı da var. Onun etkisi olabilir mi? Mürver çiçeği gibi bitkisel takviyelerden insanlar çok şey bekliyor, bu haklı olabilir mi? Virüse karşı ağız içi spreyler öne sürülüyor, bunu yakında herkes kullanacak mı? Prof.Dr.Adile Berna Dursun sordu, Prof.Dr.Çağlar Çuhadaroğlu yanıtladı.

https://kuiscid.ku.edu.tr/wp-content/uploads/2021/06/kocbayi.2.jpg
Prof. Dr. Önder Ergönül: Pandemi enerjimizi çözüme yoğunlaştıran büyüteç görevini gördü” (5 Kasım 2020)

Pandemi süreci, virüs karşısında insanlığı çaresiz hissettirmiş olsa da, tam da bu çaresizliği nitelikli yapılanmaların yola çıkış sebebi olarak görmek mümkün. Türkiye’nin ilk ve tek ‘Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma Merkezi’, araştırma kaynaklarının yetersizliği ve bilgiye birinci elden ulaşamadığımız salgın sürecinde ortaya çıktı. Koç Üniversitesi ve İş Bankası iş birliğiyle faaliyete geçmeye hazırlanan Merkez’le ilgili sorularımızı Merkez Başkanı Profesör Doktor Önder Ergönül yanıtladı.

https://kuiscid.ku.edu.tr/wp-content/uploads/2021/06/klimik.jpg
Klimik Derneği- Prof. Dr. Önder Ergönül: Pandemi Enerjimizi Çözüme Yoğunlaştıran Büyüteç Görevini Gördü (28 Ekim 2020)

Pandemi Günlerinde Koç Üniversitesi ve İş Bankası İşbirliğiyle Açılan İnfeksiyon Hastalıkları Araştırma Merkezi Üzerine Prof. Dr. Önder Ergönül ile Söyleşi

https://kuiscid.ku.edu.tr/wp-content/uploads/2021/06/vkv.jpg
Normalleşme Süreci, Konuk: Prof. Dr. Önder Ergönül | NTV (Gece Bülteni) (9 Haziran 2020)

Koç Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Önder Ergönül, COVID-19 salgını nedeniyle alınan tedbirlerin gevşetilmesinden sonraki süreci NTV’de yayınlanan Gece Görüşü programında anlattı.

https://kuiscid.ku.edu.tr/wp-content/uploads/2021/06/haberler.jpg
Prof. Dr. Önder Ergönül: Tedbiri Elden Bırakmak İçin Çok Erken 

Demirören Haber Ajansı – Haberler
https://kuiscid.ku.edu.tr/wp-content/uploads/2021/06/bilim.akademisi.jpg
Covid-19 Pandemisinde Son Durum: Bilim Akademisi Tıp Webinarı (14 Mayıs 2020)

Bilim Akademisi yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. Reyhan Küçükkaya moderatörlüğünde, Bilim Akademisi üyeleri Prof. Dr. Murat Akova ( Hacettepe Üniversitesi), Prof. Dr. Önder Ergönül ( Koç Üniversitesi) ve Prof. Dr. Ahmet Gül (İstanbul Üniversitesi) Covid-19 Pandemisinde son durumu değerlendirdi.

https://kuiscid.ku.edu.tr/wp-content/uploads/2021/06/haberler.jpg
Aşı karşıtlığı neden artıyor, halk sağlığı tehlikede mi?

Nevşin Mengü ile Bire Bir programına katılan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Önder Ergönül son dönemde artan aşı karşıtlığını değerlendirdi. DailyMotion.com – Haberler