KUISCID Haziran E-Bülteni
Eğer bu e-bülteni görüntüleyemiyorsanız lütfen tıklayınız
KOÇ ÜNİVERSİTESİ İŞ BANKASI ENFEKSİYON HASTALIKLARI ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ
HAZİRAN 2022
KUISCID aylık bülteninde, merkezden araştırma, haber ve duyurulara yer veriyoruz.
SEMPOZYUM

Merkezde Bilim Şöleni

COVID-19 salgınının tam ortasında Aralık 2020’de kurulan merkezimiz, pandemi boyunca kazanılan deneyimler ile yapılan bilimsel çalışmaları bir araya getirerek bilim şöleni düzenledi. Koç Üniversitesi Hastanesi, VKV Amerikan Hastanesi, Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacıları ve KUISCID ekibinin bilimsel çalışmaları ile pandemide yürütülen idari süreçleri de kapsayan şölen, üç ayrı oturumda gerçekleşti. İlk oturumda; salgının yarattığı durum, ikinci oturumda; kurumsal deneyimler, son oturumda ise; pandemide yürütülen bilimsel araştırmalar şeklinde sunuldu.

İzlemek için tıklayın.

 
HABER

Prof. Dr. Moshe Arditi Merkezi Ziyaret Etti

Bağışıklık sistemleri üzerine araştırmalar yapan çocuk enfeksiyon hastalıkları profesörü Moshe Arditi, KUISCID’i ziyaret ederek merkez yapılanması, altyapısı ve işleyişi hakkında bilgi aldı. Prof. Arditi, ziyareti sırasında tüm araştırma ekibimizle tanıştı ve keyifli bir sohbet eşliğinde tecrübelerini aktardı. Ekibimizle yeni proje imkanlarının da görüşüldüğü yüz yüze toplantıda araştırmacılarımızın sorularını cevapladı. Kendilerine bu nazik ziyareti için teşekkür ederiz.

ARAŞTIRMA

COVID-19: Araştırmalarımız

Merkezin pandemide yürüttüğü bilimsel çıktılar ile üzerinde araştırmalarına devam ettiği projelere web sayfamızdan kolayca ulaşabilirsiniz.

Tamamlanan ve devam eden araştırmalarımızın poster sunumlarına hızlıca ulaşmak için tıklayın. 

ARAŞTIRMA

Kosova'da COVID-19 Vakalarının Yönetimi

Merkez araştırmacılarımız 15 Eylül 2021 tarihinde Kosova’ya gitmiş, Priştine Üniversitesi Hastanesi hekimleriyle yüz yüze ve Kosova’nın 7 ayrı bölgesine ait hastanelerdeki hekimlerle uzaktan bağlantı yoluyla COVID-19’un epidemiyolojisi, tedavisi ve yoğun bakım hasta yönetimi konularında deneyimlerini paylaşmıştı. Bu işbirliği ile yazılan “Kosova’da COVID-19 vakalarının Yönetimi” başlıklı makale KLIMIK Derneği dergisi IDCM’de (Infectious Diseases and Clinical Microbiology) yayınlandı.

Makaleyi okumak için tıklayın.

 
HABER

Öğrencilerimizi Tebrik Ederiz

Merkezde doktora ve yüksek lisans programlarını tamamlayan öğrencilerimiz, 25 Haziran Cumartesi günü mezuniyet keplerini attı. Salgın döneminde her türlü zorluğa rağmen araştırmalarını tamamlayarak tezlerini başarılı bir şekilde savunan öğrencilerimizle gurur duyuyoruz. Doktora programında mezun olan Bahar Madran ve Cansel Vatansever’i, yüksek lisans programından mezun olan Zeynep Ece Kuloğlu, Sevgi Öztürk ve Rojbin El’i tebrik ederiz.

Aynı zamanda Cansel Vatansever’i mezuniyeti kapsamında aldığı “Üstün Başarı” ödülü sebebiyle tebrik eder, tüm öğrencilerimize başarılar dileriz.

HABER

Acıbadem Üniversitesi Uluslararası Tıp Öğrencileri Araştırma Ödülleri (AIMS 2022)

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi 3. Sınıf öğrencimiz Selin Kolsuz, KUISCID’de yürüttüğü “Pseudomonas aeruginosa ST235 yüksek riskli klonunun demir alım mekanizmaları” başlıklı araştırmasıyla AIMS 2022 araştırma ödüllerinde “en iyi sözlü sunum 2.’lik ödülü’’ almaya hak kazandı. Merkezde araştırmalarına devam eden öğrencimiz Selin’i tebrik ederiz.