KUISCID Mart E-Bülteni
Eğer bu e-bülteni görüntüleyemiyorsanız lütfen tıklayınız
KOÇ ÜNİVERSİTESİ İŞ BANKASI ENFEKSİYON HASTALIKLARI ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ
MAYIS 2022
KUISCID aylık bülteninde, merkezden araştırma, haber ve duyurulara yer veriyoruz.
HABER

KUISCID: Uluslararası Tanınır Merkez

Merkezimiz, Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (ESCMID) ile işbirliği kurdu. Bu ortak platform sayesinde Avrupa genelinde enfeskiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji alanında çalışma yürüten bilim insanları, merkezimizin çalışma olanakları ile yürüttüğümüz projeleri daha iyi tanıyabilecek, bu sayede merkezimiz uluslararası işbirliği gerektiren çalışmalarda daha etkin rol alacak.

 
SEMPOZYUM

COVID-19: Deneyimlerimiz, Öğrendiklerimiz, Katkılarımız

Pandemi boyunca kazanılan deneyimlerin ve yapılan bilimsel çalışmaların sunulacağı sempozyumda, dünyayı etkisi altına alan salgının yarattığı durumu deneyimlerimiz, öğrendiklerimiz ve katkılarımızla değerlendireceğiz.

2 Haziran Perşembe günü saat 13.00’da Koç Üniversitesi Hastanesi AIMES 4.kat toplantı salonuna davetlisiniz.

Online katılım için tıklayınız.

HABER

Tıp Fakültesi Araştırma Günleri

KUISCID, Tıp Fakültesi araştırma günleri kapsamında 2. ve 3. sınıf Tıp öğrencilerini araştırmaya teşvik ederek araştırma metodu, makale yazma, veri değerlendirme ve sunum yapma konularında destekliyor. Bu yıl 9.’cusu düzenlenen araştırma günlerinde merkez laboratuvarlarında yürütülen 4 ayrı proje sunuldu. “Hastane iç ortam havasında SARS-CoV-2 pozitifliği” başlıklı araştırma 2.’lik ödülüne layık görüldü.

Bütün araştırmacılarımızı tebrik ederiz.

 
HABER

Akım Sitometri’nin Enfeksiyon Hastalıklarındaki Rolü

Akım sitometri yöntemi, hücreleri ve hücre gruplarını çok parametreli ve kapsamlı bir şekilde tayin ve analiz etme imkanı sağlayan bir sayım yöntemidir. İki saat kadar kısa bir sürede kan, kemik iliği ve bronkoalveolar lavaj gibi hücre gruplarındaki hücrelerin karakteristik özelliklerinin belirlenebilmesi gibi avantajlarla, bağışıklık sistemi araştırmalarında da yaygınca kullanılmaktadır. Bu araştırmalarda özellikle enfeksiyona yanıt, tedavi sürecinde kullanılan ilaca yanıt ve aşı yanıtı akım sitometriye ihtiyaç duyulan başlıca alanlardır. Koç Üniversitesi Translasyonel Tıp Araştırma Merkezi Akım Sitometri Birimi olarak KUISCID ile işbirliği yaparak donanımlı bilimsel çalışmalara katkı sağlamaktan ötürü mutluyuz.

İzlemek için tıklayın.