KUISCID Haziran 2023 E-Bülten
Eğer bu e-bülteni görüntüleyemiyorsanız lütfen tıklayınız
KOÇ ÜNİVERSİTESİ İŞ BANKASI ENFEKSİYON HASTALIKLARI ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ
HAZİRAN 2023
KUISCID aylık bülteninde, merkezden araştırma, haber ve duyurulara yer veriyoruz.
HABER

Bülten İki Yaşında!

COVID-19 salgının tam ortasında kurulan KUISCID’in aylık bülteninde, sadece merkezden haberlere yer veriyoruz. Araştırma, etkinlik ve duyuruları aylık olarak paylaşmaya devam ediyoruz.

Kısa sürede Türkiye’de kendi alanında öncü merkez haline gelen KUISCID’in misyonunu, insanların yaşamını yakından etkileyen enfeksiyonlarla ilgili sorunların çözümünü bulmak, çözüme doğru yaklaşım geliştirmek ve bulduklarımızı tekrar toplumla paylaştığımız bir döngü olarak tanımlıyoruz. 

Bültenimiz, son 2 yıldır hiç ara vermeden aylık olarak yayınlanıyor. Bu, bilimsel üretimin sürekliliği için önemli bir başarıdır ve merkezimizin ve üretimlerimizin sürdürülebilir olduğunu gösteren önemli bir faktördür.

 

TOPLANTI

Türkiye Ulusal Genomik Sürveyans Strateji Toplantısı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Sağlık Bakanlığı ev sahipliğinde, 13-15 Haziran 2023 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilen toplantıda; bulaşıcı hastalıkların epidemiyolojisinde genomik sürveyansın rolü değerlendirildi. Türkiye’deki mevcut laboratuvar ve sürveyans sisteminin de konuşulduğu toplantıya davet edilen tek merkez olan KUISCID’i  kurucu direktör  Prof. Dr. Önder Ergönül  ve viroloji sorumlusu Doç. Dr. Mert Kuşkucu temsil etti. 

Merkez çalışmaları için de önemli role sahip olan toplantıda COVID-19 pandemisi, bulaşıcı hastalık ajanlarının genomik sürveyansının güçlü bir şekilde yapılabilmesinin, bilinçli halk sağlığı kararları verilmesindeki önemine dikkat çekildi.

YAYIN

Havada Virüs Avı

KUISCID araştırmacıları hava örneği toplayarak elde ettikleri sonuçları, Aerosol and Air Quality Research (AAQR) dergisinde yayınladı. Omicron varyantının, önceki varyantlardan daha hızlı yayılarak, bağışıklık tepkisinden kaçabileceğini, bu davranış değişiklikleri ve azalan bağışıklıkla çok sayıda COVID-19 enfeksiyonuna ve potansiyel hastaneye yatışlara neden olabileceğini yazdıkları “Omicron Positivity in Air of Hospital Settings Gathered COVID-19 Patients, Vaccinated/Unvaccinated Populations” başlıklı makaleyi okumak için  tıklayın.

Araştırmacılarımızı tebrik ederiz.

İŞ BİRLİĞİ

ERASMUS+ Personel Değişim Programı

Koç Üniversitesi ile Beyrut Amerikan Üniversitesi’nin Erasmus-plus personel değişim programı kapsamında, KUISCID laboratuvarına misafir araştırmacı olarak kabul edilen Mirna Bau Hamdan, merkezde kazandığı deneyimlerini  anlattı.

İzlemek için tıklayın.

 
İŞ BİRLİĞİ

ESCMID Gözlemci Değişim Programı

Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (ESCMID)’nin iş birliği içinde olduğu  merkez olmamız sebebiyle; bu yıl  araştırmacı değişim programı kapsamında ilk gözlemci araştırmacımızı kabul ettik. Epidemiyoloji ve Halk sağlığı alanında araştırmalar yapan Dr. Waqas Ahmad, ESCMID üzerinden başvurduğu değişim programıyla  10 gün boyunca merkez araştırmalarını gözlemleme fırsatı buldu. Dr. Waqas Ahmad’a merkezde mentörlük yapan Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Asist. Dr. Oğuz Usta’ya teşekkür ederiz. Bu iş birliği  sayesinde KUISCID araştırmacıları Avrupa’da talep ettikleri merkezlerde gözlemci olma imkanı bulacak.

HABER

Marmara Üniversitesi Tıp Öğrencileri Kongresi

 Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi 4. Sınıf öğrencisi Selin Kolsuz, KUISCID’de yürüttüğü “Transcriptional and genomic changes of pyoverdine siderophore systems in Pseudomonas aeruginosa ST235 high-risk clone” başlıklı araştırmasıyla Marmara Üniversitesi Öğrenci kongresinde en iyi sözlü sunum 2.’lik ödülünü kazandı. Merkezde araştırmalarına devam eden öğrencimiz Selin’i tebrik ederiz.

İŞ İLANI

KUISCID’de Araştırmacı Olmak İster misin?

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji alanında araştırmacılar arıyoruz. Siz de KUISCID’de araştırma yapmak istiyorsanız başvurunuzu bekliyoruz.

Başvurmak için tıklayın.