KUISCID Haziran E-Bülteni
Eğer bu e-bülteni görüntüleyemiyorsanız lütfen tıklayınız
KOÇ ÜNİVERSİTESİ İŞ BANKASI ENFEKSİYON HASTALIKLARI ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ
HAZİRAN 2021
KUISCID aylık bülteninde, merkezden araştırma, haber ve duyurulara yer veriyoruz.
BELGESEL

Gelecekte Sağlığımız

Bir mikroorganizma ne kadar güçlü olabilir? Uygarlığı tersine çevirebilecek, hatta hayatı durdurabilecek kadar. insanlık tarihi şunu söylüyor: “Çare, bilim”.

Merkezimiz, yüksek güvenlikli laboratuvarlarlarının kapılarını HabitatTV’ye açtı.

İzlemek için tıklayın

 
SEMPOZYUM

KUISCID, Covid-19 pandemisi devam ederken, 20 Aralık 2020’de kuruldu.

Merkez, panteminin birinci yıl dönümünde, (12 Mart 2021) “Pandeminin Birinci yılında Bugün ve Gelecek” başlıklı Uluslararası sempozyum ile resmi açılışını yaptı. Online sempozyumda COVID-19 tüm boyutlarıyla ele alındı.

Sunumlar için tıklayınız

YAYIN

Hava örneklerinde SARS-CoV-2

Bu çalışmada Prof. Dr. Füsun Can ve ekibi  dış ortam havasındaki partiküllerin (PM) SARS-CoV-2 için potansiyel taşıyıcı rolünü araştırdılar. Diş ortam havasında olan partiküllerde SARS-CoV-2 varlığını araştırmak için Türkiye genelinde 10 farklı şehirden kentsel, kentsel arka plan, ve hastane bahçeleri dahil olmak üzere 13 farklı bölgeden ve farklı boyut aralıklarında çevresel PM örnekleri toplanmıştır. Toplanan PM örneklerinde, N1 ve RdRP gen ekspresyonları, SARS-CoV-2 varlığı açısından analiz edilmiştir. RT-PCR (gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu) ve 3D-PCR (3 boyutlu dijital polimeraz zincir reaksiyonu) analizlerine göre, toplam 203 örneğin 20’sinde (% 9,8) her iki RdRP ve N1 gen pozitifliği tespit edilmiştir. En yüksek düzeyde viral RNA Tekirdağ, Zonguldak ve İstanbul’daki hastane bahçelerinde bulunmuştur. Bu çalışmanın bulguları, , özellikle aktif enfeksiyon alanlarına yakın bölgelerde SARS-CoV-2’nin ortamdaki partiküller tarafından taşınabileceğini göstermiştir.

Makalenin devamı için tıklayınız

İŞ İLANI

Bize Katılın!

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji alanında Araştırmacılar arıyoruz. İş İlanını incelemek ve başvurmak için Kariyer sayfamızı ziyaret edin.

Sayfa için tıklayınız

YENİ VİRÜSLER

Songling virüs: Nairovirus ailesinden Yeni Virüs

Çin’de Nairoviridae ailesinden baş ağrısı, ateş, halsizlik ile seyreden yeni bir virus tanımlandı. Kuzeydoğu Çin’de 2017 ve 2018’de kene tutunma öyküsü olan 42 yatan hastadan elde edilen örneklerden izole edilen virus, Songling virüs olarak adlandırıldı.

Identification of a new orthonairovirus associated with human febrile illness in China

YENİ VİRÜSLER

H10N3: Yeni bir influenza virüsü

Çin Halk Cumhuriyeti tarafından 1 Haziran 2021’de H10N3 adlı bir virüsün ilk defa bir insanda hastalık etkeni olarak saptandığı bildirildi. 41 yaşında erkek hastada hastalık yapan H10N3 adlı virüs daha önce kanatlı kümes hayvanlarında görülmüştü ancak insanlarda saptanmamıştı. Dünya Sağlık Örgütü’nden bir yetkili, virüsün henüz insandan insana bulaştığına dair bir verinin olmadığını belirtti.

China reports first human case of H10N3 bird flu