KUISCID Kasım 2021 E-Bülteni
Eğer bu e-bülteni görüntüleyemiyorsanız lütfen tıklayınız
KOÇ ÜNİVERSİTESİ İŞ BANKASI ENFEKSİYON HASTALIKLARI ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ
KASIM 2021
KUISCID aylık bülteninde, merkezden araştırma, haber ve duyurulara yer veriyoruz.
HABER

İş Bankası Üst Yönetimi Merkezi Ziyaret Etti

Dünyayı sarsan COVID-19 salgınının devam ettiği günlerde İş Bankası’nın desteğiyle kurduğumuz Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma Merkezimizi ziyarete gelen, İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Adnan Bali, İş Bankası Genel Müdürü Sayın Hakan Aran ve Bayındır Sağlık Grubu Genel Müdürü Sayın Sezai Sevgin’i merkezde ağırlamaktan çok mutlu olduk. Hem bilim hem de toplum sağlığına faydalı araştırmaların sürdürülebilirliği için iş birliğimizden doğacak yeni fikirlerle öncü merkez olmak üzere üretmeye devam edeceğiz.

 
HABER

BSL-3 Laboratuvar Sertifikamız Yenilendi

Her yıl değişen yönetmelik kapsamında gerekli protokollerin gözden geçirilerek, altyapı araştırma seviyesinin değerlendirildiği görüşmeler sonucunda, BSL-3 sertifikasyonumuzu yeniledik. Bu süreçleri Türkiye’de başarıyla sürdürebilen tek merkez olarak en birincil hedefmiz; çalışmalarımızı hep bir adım daha ileriye götürmek olacak.

YAYIN

COVID-19 Enfeksiyonu ve Aşılanma Sonrası Antikor Düzeyleri

Merkez araştırma ekibinin yayınladığı sonuçlara göre; aşılanma öncesi COVID-19 enfeksiyonu geçiren ve geçirmeyen sağlık çalışanları arasında gerçekleştirilen çalışmada, serolojik testler ile IgG antikor yanıtları incelendi, nötralizan antikor miktarını belirlemek için kullanılan altın standart olan nötralizasyon testleri ile nötralizan antikor seviyelerine bakıldı. COVID-19 geçmişi olan kişilerde 1 doz inaktif aşı sonrasında elde edilen antikor miktarının COVID-19 enfeksiyonu olmayan kişilerde 2 doz inaktif aşı sonraında elde edilen antikor miktarından fazla olduğu görülmüş, IgG seviyeleri ve nötralizan antikor seviyeleri arasında da pozitif bir ilişki olduğu gösterilmiştir. Nötralizan antikorların kalıcılığının anlaşılması, araştırmacılara yeni doz aşıların gerekliliği ve pandeminin geleceği hakkında yeni öngörüler kazandıracaktır.

Makalenin tamamını okumak için tıklayın.

 
YAYIN

SARS-CoV-2 Enfeksiyonunun Gebeliğe Etkisi

Anti-SARS-CoV-2 Spike antikoru, gebelik haftası ne olursa olsun enfekte annelerden doğan yenidoğanlara geçebilir. Merkez araştırma ekibinin yayınladğı verilere göre, SARS-CoV-2’nin geçiş riski ve anti-Spike antikorlarının plasental geçişinin yanı sıra hastalığın plasental yapılar üzerindeki etkisini değerlendirmektir.

• Annelerin toplam anti-SARS-CoV-2 Spike seviyelerinin yenidoğan antikor seviyeleri ile korele olduğu görülmüştür.
• Ağır hastalığı olan ve anti-SARS-CoV-2 IgM pozitif olan annelerde plasental anormallik oranı yüksektir.
• Sonuçlarımız, hastalık şiddetinin, istenmeyen gebelik sonuçlarına neden olabilecek iskemik plasental patoloji ile ilişkili olduğunu göstermiştir

Makalenin tamamını okumak için tıklayın.

YAYIN

COVID-19 Yayınları

Merkezden çıkan COVID-19 ve diğer tüm araştırma yayınları için Web sitemizi ziyaret ederek, kolayca takip etmek için tıklayın.

HABER

Yeni Projemiz TUBITAK’tan Kabul Aldı

Merkez araştırmacılarının “Kırım Kongo Kanamalı Ateşi viral enfeksiyonunun bireylerin plazma metabolizması üzerine etkilerinin nükleer manyetik rezonans (NMR) spektroskopisi ile deşifre edilmesi” başlıklı 1002 hızlı destek projesi TUBITAK tarafından kabul edildi.

Araştırmacılarımıza çalışmalarında başarılar dileriz.

 
HABER

Pandemiye Güncel Bakış

Bilim Akademisinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen webinara merkez direktörümüz Prof. Dr. Önder Ergönül de katıldı.  COVID-19’da gelinen son noktanın değerlendirildiği webinarda tedavi ve aşılar hakkında  güncel veriler sunuldu.

İzlemek için tıklayın.

İŞ İLANI

Bize Katılın!

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji alanında Araştırmacılar arıyoruz. İş İlanını incelemek ve başvurmak için Kariyer sayfamızı ziyaret edin.

Sayfa için tıklayınız.